Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Veletrh wellness

Neodolal jsem nedávno probíhajícímu veletrhu wellnes a vyrazil na obhlídku, od které jsem předem očekával představení horkých novinek v oblasti zdraví. Ne že bych nesledoval v probíhajícím trendu nově zaváděné speciality do fitcenter, wellness center či různých poraden v oblasti zdraví, ale mít možnost vidět vše na jednom místě a tak si „doladit“ představu o tom, jak vlastně máme možnost žít, se nenaskýtá každý den. Dalo se předpokládat, že se svými produkty a službami budou předhánět lázeňská zařízení a samozřejmě výrobci bazénů, masážních van a saun. Stejně tak poskočilo srdce radostí z nepřeberné nabídky masážních olejů, mastí vyráběných ze všeho možného i nemožného nebo koupelových solí z různých koutů světa. Pravda je, že kdybych si měl vybrat mezi klasickým bahenním zábalem nebo krémem s obsahem extraktu z rašeliny, volil bych z pochopitelných důvodů čistě přírodní postup.

Faktem také zůstává, že bych raději využil šikovných rukou schopného maséra (masérky?) než investici do ne zrovna levného masážního přístroje jako pomůcky, která masérovy služby nahradí. To všechno jsou ale věci, které přicházejí s moderní dobou a neúprosný ekonomický zákon nabídky a poptávky nám jasně dává najevo, kterým směrem se celá oblast bude ubírat. Poté, co jsem měl možnost seznámit se i s nově vydávanými časopisy pro krásu, zdraví, image a mnoha dalších směrů, mě kroky zavedly ke stánkům propagujících redukci nadváhy. Na ty jsem si obzvlášť brousil zuby, možná i proto jsem mezi ně vtrhl jako uragán, který byl následně zchlazen studenou sprchou. Ta se konala v podobě prezentace přístrojů (o jejich existenci jsem sice věděl, ale nevěřil, že o ně bude takový zájem), které se pyšní (údajně) pokročilými technologiemi, které za různě simulovaných podmínek jsou schopny urychlit proces redukce tukových zásob.

Jakže vůbec fungují?

Nejprve mi zůstal rozum stát nad elektrobiostimulátory. To, že těchto přístrojů jsou plné kanály vysílající teleshopingové reklamy, jsem si už před lety zvykl. Považoval jsem je za něco, co si koupí pouze blázen zmanipulovaný dobře natočenou reklamou. Idea vyrábět tento typ přístrojů je vcelku jednoduchá – pomocí proměnlivých parametrů biostimulačních impulsů, které vysílá daný přístroj (ty jsou identické s impulsy přicházejícími z vlastní nervové soustavy) dochází ke stimulaci svalových vláken a tím i formování postavy. No nekupte to, když Vám slíbí skvěle vytvarovanou postavu jenom díky lenošení u televize (a napojení se na přístroj – samozřejmě).

Podobně mě mozkové závity odmítaly přijmout smysl existence metody, která si říká ultrazvuková kavitace. Pod tímto nehezkým označením se skrývá přístroj „vyluzující“ nízkofrekvenční nebo vysokofrekvenční ultrazvuk, který porušuje membrány tukových buněk našeho těla a tuk je absorbován a metabolizován lymfatickým systémem, játry a ledvinami. Být ženská a mít celulitidu, tak neváhám ani okamžik a objednám si hned celou kúru – po jednom zákroku mi naslibovali (nevím proč, žádnou celulitidu nemám, ale pro jistotu jsem po návratu domů situaci ještě zkontroloval…) zmenšení obvodu pasu nebo boků až o 3 cm. Přistihl jsem se, jak při prezentaci přístroje uznale kývám hlavou a začínají mě přepadat tajné myšlenky o používání této metody – 3 cm za desetimunitový zákrok versus několik týdnů dřiny ve fitku se stejným efektem…ručička vah se nebezpečně nachýlila na jednu stranu. Absolutně nepochybuji, že přístroj funguje tak, jak jeho výrobce tvrdí. Vypadá to skvěle, funguje to skvěle, ALE: Jakmile jakoukoli metodou způsobím zahlcení lymfatického systému, jater a ledvin tukem, s největší pravděpodobností mi vznikne problém. Problém na úrovni, kdy naše orgány NEJSOU programovány pro nárazové zpracování příliš velkých dávek mastných kyselin.

Když tělo tuk nezpracuje, kampak se asi poděje?

Sir Isaac Newton mi našeptává, že jím definovaný zákon akce a reakce se někde projevit musí. Podobně se cítím u vedlejšího stánku, kde se skupince mladých žen snaží být vysvětlena výhodnost používání akustických rázových vln při likvidaci celulitidy. Raději opouštím sci-fi scénu a přesouvám se dál směrem, který mi napovídá, že by konečně mohlo dojít i na moji oblíbenou pohybovou aktivitu. Pozornost přitáhly monstrózní přístroje, u nichž blikal nápis „Podtlakový pohybový systém“. Už na první pohled úžasná věc – běžecký pás s vakuovou komorou, do které se necháte zavřít (čouhá Vám pouze hlava s hrudníkem). Naprogramujete rychlost (svižnější chůze) a řízený podtlak ve vakuové kabině zajistí větší prokrvení oblastí postižených celulitidou a zbytněním tukové tkáně. Uff, žádný zázrak, ale další ze serie moderních „urychlovačů“. Odcházím se uklidnit do fitness zóny, kde obdivuji ladné pohyby nadšenců cvičících tae-bo. Asi jsem ze staré školy nebo se obtížně sžívám s novinkami v této oblasti života, kterou nade vše miluji. Nebo jen nechci pochopit, jak se mohlo stát, že lidská lenost dostala na křižovatce zelenou a vyrazila nepovolenou rychlostí vpřed. Zdravému rozumu se musela zřejmě zaseknout převodovka, jinak by normální člověk nemohl podlehnout slibům o dosažení výsledků za rekordně krátkou dobu bez jakýchkoli vedlejších účinků. Sedám do auta a mířím po dálnici domů. Míjím bilboard s reklamou nejmenovaného pivovaru, kde se píše: „Svět se zbláznil“. Při pomyšlení na možnost, že se plně oddávám hříšnému způsobu moderního života, kombinuji obžerství s mentální i pohybovou letargií a jednou za rok si v rámci jednoho wellness týdne nechám za pár drobných spravit postavu, mě napadá, že něco pravdy na tom sloganu asi bude…

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články