Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Aromaterapie

Hlavním cílem naší péče o vlastní zdraví by měl být soulad a harmonie s prostředím, ve kterém žijeme a aktuálním ročním obdobím. Ne, nemluvím tady o nirváně (ne že by taková situace občas nepřišla vhod), mám na mysli stav, kdy se v jednom okamžiku cítím naprosto v pohodě (zdravotně, psychicky), aniž bych požil jakoukoli drogu. Stav, kdy se sžívám s okolním prostředím a jsem naladěný na energetické vibrace matičky Země (teď už to trochu zní jako po drogovém experimentu…). Nebo stav, kdy jím pouze to, co mému organismu právě vyhovuje z hlediska trávicích pochodů, pracovního nasazení a psychického rozpoložení. Prostě stav, kdy se cítím skvěle.

Teoreticky by po tomto měl toužit každý. Teoreticky.

Jako vždy ale teorie ne úplně koresponduje s realitou – stačí se rozhlédnout po okolí do uštvaných a nervózních obličejů lidí kolem sebe. Na poslední relaxační masáži, kterou jsem nedávno absolvoval, mě v agónii slasti vrtalo hlavou, co bych ještě mohl navíc zařadit do každodenního běhu pro zpříjemnění vlastního života. Je úžasné, jak skvěle fungují asociace – vůně masážního oleje mi připomněla něco, kolem čeho jsem s notnou dávkou despektu chodil už dlouhá léta.

Aromaterapie.

Okamžitě potlačuji tendenci setrvávat ve stavu apatické blaženosti a důkladný výslech maséra mě obohacuje o nové informace. Aromaterapie jako starobylá léčebná metoda, která z důvodu globálního rozmachu zájmu o wellness v současné době zažívá renesanci, je založena na používání rostlinných silic. Tyto látky se běžně už dlouhá léta používají v potravinářském, kosmetickém i farmaceutickém průmyslu, v našem případě nám kromě atraktivních čichových nebo chuťových vjemů přináší i určitou biologickou aktivitu. Ta je zdrojem žádoucích účinků na základě druhu použité silice – mám-li zájem, můžu aromaterapií stimulovat mozkovou činnost nebo naopak vyvolat uklidňující či relaxační efekt (to ale za předpokladu, že nebudu šetřit každý halíř a přídím si 100% přírodní silici, ne její syntetickou náhražku v podobě přírodně identického aroma). Můžu se masírovat (nebo se NECHAT masírovat), v mnoha případech je vhodná i inhalace – z praktických důvodů osobně volím raději aromalampu než inhalátor a začínám se modlit, aby vybraná (a koupená) vůně byla odsouhlasena všemi členy rodiny. Manželkou, dcerou, psem, papouškem… Co mi tedy chybí ke štěstí? Snad už jen vědět, zda nejsem na látky obsažené v přípravku alergický. Nebylo by fér očekávat úlevu od celodenní dávky stresu a dočkat se oteklého nosu a slzících očí…

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články