Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Celulitida

S blížícím se jarem a následně letními měsíci se stále častěji stává předmětem diskuzí slovo celulitida. Ženy je nenávidí, mužům se nelíbí, obtížně budeme hledat člověka, kterému se zamlouvá. V dnešní době stále více klinik zabývajících se regeneračními či omlazujícími procesy nabízí procedury, pomocí kterých slibují odstranění popř. alespoň zmírnění celulitidy, ne vždy ale s valným úspěchem.

Celulitida ve významu, který máme na mysli (v našich končinách běžně označována jako pomerančová kůže) postihuje ženy nejčastěji na stehnech a hýždích. Příčina (resp. příčiny) jejího vzniku jsou neustále předmětem odborných diskuzí – většina specialistů se přiklání k názoru, že za ní stojí kombinace několika faktorů jako jsou dědičné vlohy, hormonální nerovnováha, porucha tvorby kolagenu, porucha fungování lymfatického systému, v mnoha případech celé situaci neprospívá ani užívání antikoncepce.

Většina takto „postižených“ se ani nestará o původ problému, ale především o možnosti, jak se jí zbavit. I přesto, že dostupných (komerčně používaných) metod neustále přibývá, situace se (evidentně) nijak nelepší. Účinné řešení (pokud vůbec můžeme mluvit skutečně o účinném) spočívá ve změně myšlení a postoje k celému problému. Protože je dnes celulitida obecně považována za civilizační chorobu, kterou je velmi obtížné efektivně řešit, zkusme se zaměřit na posledně zmiňované slovíčko „řešit“. Pokud přijmeme za fakt, že v dnešní době neexistuje stoprocentně účinná metoda (nebo komplex jednotlivých postupů), které by již vzniklou situaci definitivně vyřešily, zaměňme výraz „řešit“ za „zabránit“.

Je dnes prokázáno, že správně koncipovaná strava (omezení konzumace bílého pečiva, tučného masa, sladkostí, alkoholu…), užívání vhodných doplňků stravy (omega-3 tuky, antioxidanty, L-karnitin…), dostatek pohybové aktivity, omezení kouření, pravidelné masáže (včetně lymfatických), udržování optimální tělesné hmotnosti či adekvátní (vodní) pitný režim – všechny tyto faktory účinně zabraňují nepříjemnému rozvoji celého problému zvaného celulitida. Na papíře to vypadá vcelku jednoduše, jakmile ale přijde na „lámání chleba“, tzn. budem chtít začít PRAVIDELNĚ tyto rady uplatňovat v každodenním životě, většinou narazíme na problém zvaný
lidská lenost a pohodlnost – ne každý bude ochoten podstoupit takto výrazné změny ve způsobu života. Možná i proto, že touha pro zlepšení svojí postavy nepřevýší potenciální bolest ze změn, které bychom takto museli podstoupit.

Na první pohled je jednodušší, když v okamžiku, kdy problém už vznikne a my jej budeme chtít okamžitě vyřešit, zajdeme do drogerie, kde si koupíme krém proti celulitidě nebose objednáme na lymfatickou masáž, která slibuje výrazné zlepšení. Otázkou tady ale zůstává nejenom dilema, která ze zvolených metod je účinnější, ale která z těchto dvou zmiňovaných cest nás vyjde finančně lépe – kalkulace by v tomto případě zcela jistě vypadala zajímavě.

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články