Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Saunování

V západním světě dnes zřejmě nenajdeme člověka, který by neslyšel o saunování. I přesto, že historie této bohulibé činnosti je relativně mladá a v Čechách má teprve necelých „8 křížků“, její obliba a význam na naše zdraví je nepřehlédnutelná. Víme (= máme vědecky prokázáno), že pravidelné saunování (cca 1x týdně) zvyšuje tvorbu obranných látek, uvolňuje hladké svalstvo, podporuje detoxikaci organismu, má přímý vliv na funkci srdečně cévního systému… Spektrum pozitivních účinků by vydalo na celou knihu.

Obzvlášť přestresovaní jedinci – fenomén dnešní doby – by měli zvýšit pozornost. Mnohé výzkumy prokázaly jednoznačný vliv na zlepšení psychiky a odbourání stresových faktorů při saunování. Časová náročnost minimální, finanční investice taktéž, regenerace na těle i duši téměř dokonalá. Existují samozřejmě pravidla, která bychom měli znát a následně při návštěvách sauny poctivě dodržovat – seznámení s pojmy jako je např. hygiena by mělo být v dnešní době vcelku hračkou. Ne vždy se stane, že jsou někteří saunující ochotni respektovat svobodnou vůli ostatních přítomných a ctít touhu po klidné atmosféře v sauně (někdy je sice zajímavé si poslechnout pár sprostých vtipů a z povinnosti se zasmát, ne každý má ale pro to náladu).

Ani to by nám ale nemělo stát v cestě najít dostupné zařízení, které vyhovuje jak z technického tak společenského hlediska. Ve finále zbývá pouze udržet nadšení na uzdě a v teplotách pohybujicích se mezi 90-105 stupni Celsia se nesnažit za každou cenu zabít. Dodnes si pamatuji svoje první návštěvy sauny na soustředěních ve střediscích vrcholového sportu mládeže, kde jsem byl poučován svými zkušenějšími vrstevníky: „Až začneš mít tmu před očima, vylez a skoč do toho studenýho bazénu.“ Už po prvním vyzkoušení tohoto postupu, následném vítězstvím těla nad dehydratací a přežití slabšího infarktu by mělo být každému jasné, že tudy cesta k ideálu zdraví nevede. Úsměvné by to ale bylo v případě, kdy bych dnes neviděl mladé nadšence, kteří dělají totéž.

Saunování by mělo být příjemným prožitkem, ze kterého udělejme nedílnou součást regenerace těla i mysli. S tím souvisí mj. i dodržování pitného režimu v podobě čisté vody a nepřetěžování žaludku obtížně stravitelným jídlem krátce před návštěvou sauny (zní to krásně jednoduše, praxe už tak veselá bohužel není). Zatěžovat se tím, zda je zdravější suchá nebo mokrá sauna, považujme za bezpředmětné. Podstatné je, že vůbec nějakou pravidelně navštěvujeme a rozšiřujeme tím sbírku možností, které vedou naše zdraví tím správným směrem.

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články