Průvodce wellness
Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka
Balanční cvičení
Při pravidelných návštěvách fitness center se stále větším pocitem uspokojení sleduji, jak rychle se oblast sportu vyvíjí. Kreativitě nadšenců v této oblasti se meze nekladou. Mohou tedy bez jakýchkoli omezení produkovat stále nové pomůcky, které nám – běžným smrtelníkům – usnadňují sportovní život. Flákači by v tomto okamžiku ale měli přestat jásat. Nemám na mysli nic, při čem bychom nemuseli vyvíjet námahu, vydávat energii a produkovat endorfiny vedoucí k absolutnímu štěstí (vždy zázračně těsně před okamžikem, než mi při cvičení zkolabuje celé svalstvo).
Řeč je o pomůckách, které zefektivňují celé cvičení.
První, nad čím před léty moje srdce zaplesalo, byly balanční podložky. Bingo! Skvělá věc!
Moje tělo zdevastované dlouholetým působením v silových sportech na tuto příležitost už čekalo. Série na první pohled velmi jednoduchých cviků spočívajících ve statickém balancování, podřepech a jiných základních pohybech na nestabilní podložce u spolucvičících vzbuzovaly pohrdavé úšklebky (být telepatem, dozvěděl bych se přibližně následující: „Proč šaškovat na takové blbině? Přišel jsem pumpovat svaly, ne kroutit zadkem…“). Balanční cvičení je doplňkovým zázrakem k běžným fyzickým aktivitám, při kterých nejsme z mnoha důvodů schopni harmonicky naposilovat všechny svalové skupiny. Pravdou je, že cvičení s činkami způsobí viditelné výsledky v podobě zformovaného těla. Pravdou ale také je, že po určité době dojde mezi svalovými skupinami k nerovnováze a tělo začne protestovat. Většinou obyčejnou bolestí, které se nejsme schopni zbavit.
Kašlu na svaly. Někdy jsou důležité – drží celé tělo pohromadě, podporují ego v činnosti. Ale mnohem důležitější je rovnováha. Taková, jejíž výsledkem je skvělý pocit z bezproblémového fungování mého těla. Takže končím, jdu „kroutit zadkem“ do fitka a bavit se nechápavými pohledy některých pumpujících svaloušů…
Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek