Průvodce wellness
Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka
IZ
Někdy je zajímavé sledovat, jak kráčíme po vlastně zvolené cestě za stanoveným cílem, snažíme se uspět v jednotlivých oblastech života, poskytujeme více i méně úspěšné služby a produkty a přitom si v pekelném shonu za úspěchem nejsme schopni připustit, že směr, kterým jdeme, nemusí být ten správný. Spousta z nás už to někdy v životě zažila – myslíme si, že děláme věci tím správným způsobem, nekoukáme napravo ani nalevo a po určité době svoji činnost vzdáváme s pocitem zklamání či vyhoření.
Řeč je o naší profesi, sportovní aktivitě nebo snaze zlepšit vlastní zdraví – svým způsobem je jedno, do které oblasti života zabloumáme. Podstatný je výsledek, nejlépe kombinovaný vlastním pocitem uspokojení z dobře vykonané činnosti. Otázkou zůstává, proč tak málo lidí na tomto světě tyto stavy a situace zažívá. Nedávno mě náhoda přivedla k poslechu serie písniček od dnes už zesnulého havajského zpěváka IZ (video - mimochodem měl na české poměry velmi netradiční pohřeb…). Tento 350 kg chlap s božským hlasem zemřel předčasně na dýchací potíže spojené s extrémní nadváhou. Nemá význam řešit, co bylo příčinou tohoto stavu - zda neutuchající touha po jídle nebo záludná metabolická porucha. Důležitější je, že tento zpěvák jednoznačně netrpěl materiálním nedostatkem.
Jakmile se kdokoli z nás (a nemusí to být zrovna mediálně známá osoba) dostane do zdravotního stavu, který křičí o pomoc, proč nechává situaci zajít až do absolutního extrému? V dnešní době se nám média snaží namluvit, že zdraví si můžeme koupit. A okamžitě nám výrobci potravin nabízí produkty s údajně prokázanou schopností naše zdraví ovlivňovat k lepšímu. Rozum mi říká, že kdyby opravdu fungovaly, nebyla by zdravotní situace nadpoloviční většiny celosvětové populace taková, jaká je. Pokud nefunguje konzumace „zdravých“ potravin (jsme přece to, co jíme…), kde spočívá zádrhel?
Jako člověka zabývajícího se poradenstvím ve výživě a zdravém životním stylu mě přepadl pocit „provozní slepoty“. Situace, která potkala IZ i mnohé další, by měla být řešitelná – pokud ne penězi, zbývá ještě možnost v podobě zahloubání se do studia posledního neprobádaného a neplnohodnotně využívaného vesmíru, kterým je náš mozek. Nejsou to pouze kvalitnější potraviny a lepší služby, které si můžeme dovolit. Je to především způsob uvažování a výběr vhodného rozhodnutí, na základě kterého v životě jednáme a které jsou rozhodujícím faktorem pro kvalitu našeho života. Uprostřed procesu psaní nové knihy s tématem lidského zdraví mě tento na první pohled bezvýznamný impuls natolik citově zasáhl, že po krátkém rozvažování jsem začal psát znovu, na stejné téma, ale z naprosto jiného úhlu pohledu.
Zdraví si koupit můžeme, ale ne všechno má cenovku s finanční hodnotou…
Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek