Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Zásmažky

Při nedávném natáčení pořadu s Českou televizí jsme debatovali o vhodnosti a možnostech používání zásmažek při přípravě jídel – jedno z mých oblíbených témat v oblasti kulinářských aktivit. Ať už se cítíme býti součástí komunity gurmánů nebo pouze holdujeme konzumaci jídla z důvodu nezbytného příjmu energie a důležitých živin, jedno je zřejmé – zásmažky do kuchyně neodmyslitelně patří a ne každý je ochoten vůbec uvažovat o jakékoli změně v zažitých postupech. Jíšky se připravují velmi jednoduše pražením mouky na tuku – na první pohled nic složitého. Slouží jako zahušťovací směs pro různé pokrmy, nejčastěji polévek, gulášů či omáček a ne vždy o zásmažkách uvažujeme jako o něčem, co může posunout nutriční význam celého pokrmu do odlišných dimenzí.

V čem spočívá chyták? Jako ve všech jiných případech mám spoustu možností:

  1. Můžu použít bílou mouku a jakýkoli druh ztuženého tuku, který zpěním a postupně vmíchám dané množství mouky. Výsledek: Zbytečně vysoký glykemický index, nepřiměřený obsah nasycených tuků. Hospodyňky si sice libují, že často používané tuky v podobě Hery a jiných příbuzných se tak snadno nepřepálí, není to ale argument „svatý“: dnes už je známo, že při teplotách nad 120°C u některých potravin (patří mezi ně např.brambory nebo obiloviny) vznikají látky, kterým se přisuzují karcinogenní účinky. Nejen z tohoto důvodu je „zdravější“ použít olej vhodný k úpravám při nižších teplotách.
  2. Jedinec osvícený know-how z oblasti zdravé kuchyně smíchá celozrnnou mouku s olejem lisovaným za studena, v dnešní době sáhne nejčastěji po olivovém oleji. Proč ne? Pokud olej nepřepálím (což bych nemusel, kouřový bod se pohybuje kolem 180°C), získám přínos v podobě „zdravých“ nenasycených tuků a celkově výživově bohatší směsi. Mlsným jazýčkům se nemusí líbit odlišná výsledná chuť, kerá je schopna pokrm ovlivnit, vše je ale otázkou volby vlastního výběru.
  3. Nadšenec hledající zlatý grál dokonalosti bude s největší pravděpodobností experimentovat s měnícím se zastoupením množství vhodného tuku a mouky z důvodu snižování kalorické hodnoty celého pokrmu, nirvánu pak najde např. u maličkosti, jako je rozvařená zelenina rozmixovaná společně s lněnými semínky. Když jsem pokoušel tuto formu (rádoby) dokonalosti propagovat, začal jsem si z důvodu podezřelých pohledů ze strany všech přítomných připadat nepatřičně. Možná mám postižené chuťové buňky, možná jenom svými názory nezapadám do šedi průměru (a to nejsem vegetarián ani vegan…zatím).

Ale ať o tom uvažuji z jakékoli strany, pořád jsem přesvědčen, že se jedná o velmi vhodnou variantu jíšky – hodně vlákniny a omega-3 kyselin, menší dávka antikarcinogenních fytoestrogenů, i nějaký vitamín s minerály by se našel (když tak zpětně čtu poslední větu, začínám chápat pohledy nezasvěcených posluchačů – o čem to vlastně mluví?).

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články