Průvodce wellness
Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka
Krabičkové diety
Celý svět se šíleným tempem řítí vpřed a následky každodenního shonu se projevují do všech oblastí našeho života. Mimojiné i stravy. Protože se nám stále více nedostává času, hledáme možnosti, jak ušetřit každou potenciálně volnou minutu a první „na ráně“ je časová investice do přípravy a konzumace jídla. Někdo to řeší fast foody (NĚKDO? Omlouvám se za překlep, správný výraz je stovky milionů lidí…) s následky, které vidí všichni (snad kromě těch postižených, kterým je to evidentně jedno), jiní zase vymýšlejí různé způsoby zdravějšího stravování „na rychlovku“.
Není se proto co divit, že se začaly objevovat společnosti nabízející velmi zajímavý systém dovozu jídla až domů, u kterého se vžil název „krabičková dieta“. Krabičková proto, že výrobce jídlo zabalí do krabičky a naservíruje až pod nos, dieta proto, že celý systém je zatraktivněn vcelku přesným energetickým i nutričním potenciálem navrženého jídelníčku, slouží tedy současně jako zajímavá a účinná (SKUTEČNĚ účinná) metoda redukce nadváhy. No řekněte, není to úžasné?
Vím, že nemám čas si vařit to, co bych rád. Vím, že nemám čas vysedávat po restauracích a čekat, než mi ukuchtí pořádný oběd. Vím, že dokonce ani nemám čas si připravit svačinu do práce… a zčistajasna mě někdo osloví s nabídkou, že mi uvaří chutné jídlo, energeticky i nutričně vyvážené tak, abych si současně vyřešil svůj letitý problém s přebytkem tuku na patřičných místech, přiveze mi je domů a já budu jíst s pocitem, že jím SPRÁVNĚ (= kvalitně, zdravě, chutně…).
V čem je tedy problém? Respektive je tady vůbec nějaký problém? Proč se „krabičkově“ nestravuje každý z nás?
Problémy nehledejme, je zbytečné jakékoli násilně přivolávat – nápad s krabičkovými dietami si určitě zaslouží pochvalu, je totiž schopen vyřešit „krizi“ spoustě zoufalcům, kteří se stravováním nějaké potíže evidentně mají a dovoz hotového jídla domů je pro ně vysvobozením. Ano, zkritizujme cenu takového jídla, která se za jeden měsíc vyšplhá nehezky vysoko (což je na stranu druhou opodstatněné, když si uvědomíme, kolik práce je potřeba investovat, než se hotový pokrm dostane k nám na stůl), zkritizujme třeba i lenost. Lenost všech, kteří hledají únik od zpestření si života přemýšlením a snahou ovlivnit vlastní zdraví výběrem a přípravou vhodných pokrmů.
Lenost je tady skutečně problémem, protože krabičkové diety nám dají vše podstatné s výjimkou jedné (nejdůležitější?) věci – NENAUČÍ nás, jak s jídlem pracovat. Metaforicky řečeno – nenaučí nás chytat ryby, naservírují nám rybu přímo.
Buďme ale demokratičtí a názor si udělejme sami – odkaz
Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek