Zde se budou objevovat moje názory na situace, které běžně řešíme v souvislosti se stravou, dále novinky v oblasti výživy a suplementace, případně pozvánky na akce.
Výživa při zhoubných onemocněních
Při onemocnění rakovinou se metabolismus hodně změní. Nemocný organismus není schopen z potravy získat tolik energie jako zdravý organismus. Dochází tedy k tomu, že musí vynaložit více energie na trávení potravy, než kolik jí tímto procesem přijme. Navíc některé potraviny hůře snáší i zdravý člověk. Vím o paní (bohužel už zemřela), která měla rakovinu tlustého střeva. Když se jí udělalo trochu líp, dala si kachničku se zelím a knedlíkem. Bylo jí pak velmi špatně a její stav se zhoršil.
V průběhu nemoci dochází k úbytku hmotnosti, hlavně svalové tkáně. Měly by se tedy ve zvýšené míře doplňovat bílkoviny. Ale bílkoviny jsou těžko stravitelné. Co s tím? Existují různé koktejly, kde jsou bílkoviny stravitelnější. Zároveň se doporučuje tzv. sipping – tedy popíjení po malých locích. Většina lidí nemá v průběhu nemoci chuť k jídlu. Tu lze podpořit kořením či malou dávkou alkoholu (třeba trošku piva, nejlépe zásadotvorná 12°). Vždy by to ale měl být jídelníček na míru nemocného.
A co různé diety na šťávách či půst? Mě osobně dávají smysl, ale je to proti lékařské praxi, a tudíš na rozhodnutí nemocného. Půst není hladovka. Při půstu se zároveň pracuje s myslí. A tím se dostáváme k tomu, že nejsme jen tělo, ale máme i duši.
Během nemoci je potřeba organismu zajistit co největší přísun pozitivní energie, aby každá buňka věděla, že se nemocný nevzdává. Dělat práci a koníčky, které má rád. Jít do divadla, do kina, číst veselé knížky, smát se s přáteli... Je toho spousta, co se dá dělat.
Doporučuji si přečíst knihu Martina Jelínka „Výživa při zhoubných onemocněních“, která je netradičním pohledem na stravování v období nemoci a zajímavým zamyšlením pro všechny ostatní, kterým záleží na zdraví. Mám ještě několik výtisků, cena 190 Kč včetně poštovného.