Zde se budou objevovat moje názory na situace, které běžně řešíme v souvislosti se stravou, dále novinky v oblasti výživy a suplementace, případně pozvánky na akce.
Filtr na vodu e-Spring
Filtr na vodu e-Spring spojuje tři technologie: uhlíkový filtr, ultrafialovou lampu a elektronický monitorovací systém. Materiálů o tom, co všechno umí, kolik různých chemických látek je schopen odfiltrovat, že z něj neteče destilovaná voda, ale voda se „zdravými“ minerály, mám spoustu a ráda je zájemcům poskytnu.
Chci se zastavit nad tím, proč vůbec přemýšlet o investici do takového zařízení. Člověk obsahuje 50-60% vody, tedy mnohem víc, než bílkovin, tuků (tedy mělo by to tak být :o), či dalších látek. Voda se zúčastní všech chemických reakcí v našem organismu a je tedy důležité, aby byla opravdu čistá. To zajišťuje filtr našeho organismu - ledviny a pokud nepijeme čistou vodu, musí si jí tělo přefiltrovat samo. Pak se zase musí zbavit všech látek, které vyfiltrovalo. Pokud tedy pijeme filtrovanou vodu, šetříme ledviny a nezatěžujeme organismus.
Možná jste doma předělávali vodu a viděli jste trubky, kterými voda teče. Ti zvídavější si sáhnou dovnitř a s velkou pravděpodobností uvidí rezaté nánosy a ucítí cosi mazlavého – kolonie bakterií. Raději se ani nedívejte do nádržky na vodu na záchodě! A to tam ta voda moc dlouho nestojí.
Diskutuje se o obsahu hormonů ve vodě. Existuje řada dalších chemických látek, které jsou ve vodě a které se chovají jako hormonální disruptory – ovlivňují hormonální rovnováhu. Problém je v tom, že čím nižší koncentrace ve vodě, tím nebezpečnější. Obsahy těchto látek by mohli být řešeny v čističkách uhlíkovými filtry, ale to by bylo velice nákladné. Navíc většina vody, která přitéká do našich domácností jako voda pitná, se k pití nepoužívá. Většina je na mytí, praní, splachování na záchodě – a to je škoda ji tak dokonale a nákladně čistit. Jako řešení tedy vidím domácí zařízení na úpravu pitné vody.
Co se týká chuti, je vynikající. Pitná voda z kohoutku na jazyku drhne, voda z e-Springu je krásně hladká. Kdo byste si to chtěl vyzkoušet na vlastním jazyku, není problém.
Převážná část vody, která se spotřebovává ve vodovodu České Budějovice, pochází z povrchového zdroje (VD Římov). Na úpravně vody v Plavu se provádí dezinfekce této vody tzv. chloraminací (chlor + síran amonný). Menší část (cca 20-25 %) pochází z podzemních zdrojů, které se chlorují (chlornan sodný, chlor) - Ing. Jiří Stara, vedoucí oddělení technologické podpory, ČEVAK, a.s. Plynný chlor časem vyprchá, jeho sloučeniny nikoli! Chlor podporuje ukládání cholesterolu do cév (viz kniha J.M.Price, M.D.: Srdeční choroby, cholesterol, chlor). To pak způsobuje aterosklerozu (záněty, případně ucpání cévy – může vzniknout infarkt nebo mrtvička).
My ho doma máme pátý rok a neumím si to bez něj představit. Tuto vodu nejen pijeme, ale i v ní vařím. Což mi přijde logické, ale málokdo to dělá, aby vařil v kupované vodě. Jak jsem za filtr ráda, jsem si uvědomila loni kolem povodní – 51 úpraven vody byla zasažena povodněmi! Když mám filtr, mám jistotu, že pijeme nezávadnou vodu i v takové situaci. Jednou ročně se vyměňuje cartrige (vložka). Když jsem jí nechala celé léto na slunci dokonale vyschnout a pak ji zvážila, měla o 110g více (bydlíme na Včelné). Můj kamarád ji měl o 500g těžší (bydlí v Ševětíně).
Jak umí filtr přefiltrovat Coca colu :o):