Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Déja-vu

Pojem deja-vu mi odjakživa byl cizí – pokud se už cokoli v tomto směru přihodilo, shodou různých faktorů jsem tomu buď nevěnoval pozornost nebo vůbec ani nezaregistroval, že se něco děje. Zřejmě bude dílem osudu, že první zážitek přišel zrovna v oblasti, kde profesně trávím nejvíce času. Dnes ráno při natáčení dalšího z pořadů pro Českou televizi na téma „Pudinky“ přišel na paškál i pojem „šodó“. Tento na první pohled honosný název neznačí nic menšího než v české gastronomické kotlině chronicky známé pudinkové krémy, nejčastěji spojované s „totalitním“ menu „buchtičky s krémem“.

Můj názor na toto jídlo je vcelku nekompromisní a důvodem toho nejsou jenom vzpomínky na školou povinné dětství strávené v minulém režimu, kde tento chod byl ve školních jídelnách servírován více než pravidelně. Směs mouky, kvanta cukru, nasycených tuků a pořádné porce mléka s dodatkem několika žloutků a droždí by neměla splňovat představy o nutričně dokonalém pokrmu prakticky nikoho z nás. Názor si samozřejmě nenechávám pro sebe a po ukončení natáčecího bloku se odebírám do porodnice za ženou a synkem zkontrolovat dietu č.2, jak zní oficiální poporodní stravovací režim v nemocnici.

První snídaně proběhla v podobě dvou suchých rohlíků s taveným sýrem, uzurpuji si proto právo být lehce nervózní z blížícího se oběda. Polévka zeleninová s mletým masem schválením prošla, po původu ingrediencí pátrat raději odmítám. Po zvednutí pokličky zakrývající hlavní chod si protírám oči a přemýšlím, zda mě šálí zrak nebo se jedná o cílenou provokaci „ze shora“ – buchtičky se šodó. Hlavou mi prolétá příznačné deja-vu. Deja-vu nebo zlý sen? O nemocničním stravování toho bylo napsáno už hodně – není jednoduché skloubit omezené finance, nutriční požadavky a chuťové představy, s tímto problémem se potýkají prakticky všechny civilizované země.

Při cestě do supermarketu za lovem kvalitních potravin přemýšlím, že by někde hranice nastaveny být měly, není přece fér se tímto standardizovaným postupem starat o vyčerpaná těla maminek, která přivádí na tento svět naši budoucnost…

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články