Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Dna

V průběhu vánočních svátků jsem se po několika měsících setkal s kamarádkou, která si mezi řečí postěžovala na nedávný záchvat dny, který se bez jakýchkoli varování objevil v plné svojí kráse. Nezvladatelné bolesti palce na noze s následným zásahem lékařské pomoci v ní vyvolaly vlnu emocí, která se projevila obviňováním všeho v jejím okolí – s výjimkou jí samotné. Po několika minutách mojí snahy poslouchat tyto stížnosti bez projevu jakýchkoli komentářů, které se mnou uvnitř cloumaly, jsem si uvědomil, že příčina zdravotních problémů většiny lidí není na úrovni nevědomostí a neznalostí problematiky stravování. V dnešní době, kterou okatě nazýváme informační věk, má prakticky každý člověk v západní části civilizace přístup ke všem důležitým informacím. Jestliže si tedy někdo se 40 kg nadváhy a dlouhodobou neřízenou konzumací všeho, co mu přijde pod nos, po více než dvaceti letech takového počínání začne stěžovat, že život je nespravedlivý, kde se tedy skrývá problém?

Nedostatek informací to nebude. Lenost? Zahleděnost do sebe a konzumního způsobu života? Neschopnost si přiznat, že můj život ovládá pan Žaludek?

Myšlenky mi začaly ubíhat směrem ke zdravotnictví a systému, jakým se financuje léčba podobných zvrhlostí a „nespravedlivě“ vzniklých nemocí. Myšlenky ale zbytečné. Může někdo na této planetě pomoci člověku, který , co všechno má dělat pro svoje zdraví, dokonce má „na míru“ rozepsaný jídelníček a jeho okolí má přitom možnost sledovat, jak jeho hmotnost statečně roste a zdraví se hroutí? Opět končím úvahy tím, že jediné, co mohu udělat v rámci pomoci bližnímu je, jít vlastním příkladem. A zjišťuji, že to ani moc nebolí…

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články