Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Chůze

Nejen pro udržení tělesné kondice, ale především našeho zdraví obecně, bychom neměli zapomínat na pravidelnou pohybovou aktivitu. Na tomto místě si přestávám být jistý, zda byla první věta skutečně vhodným začátkem pro vybídnutí k jakékoli formě fyzické činnosti, a to z principu statisticky prokázaného faktu, že současný moderní a přecivilizovaný Homo sapiens je tvor líný a pohodlný. Alespoň vysoce nadpoloviční většina.

Možná by přesto ale mohla alespoň část této většiny slyšet na další prokázaný a hojně propagovaný fakt, že z hlediska našeho zdraví nejperspektivnější formou pohybu je na první pohled obyčejná chůze.

Přesně tak, chůze.

Nemusíme se trápit ve fitku, potit se na aerobiku, polykat kilometry (a andělíčky) v bazénu nebo trápit záda na bicyklu či se třást strachy před infarktovými stavy na spinningu (vím, trochu přeháním, ale přesně toto jsou hlavní důvody, proč se většina z nás jmenovaným aktivitám snaží vyhýbat a vymlouvá se na nemohoucnost v různých sférách). Podíváme-li se na fakta o nárocích na pohybovou aktivitu z hlediska některých běžně prezentovaných parametrů, můžeme zmínit např. velmi často uváděné hodnoty tepové frekvence. Pokud nás zajímá taková pohybová činnost, kterou se zaměřujeme na posílení srdečně cévního systému, spočteme vlastní maximální tepovou frekvenci (nejjednoduššeji dle vzorce: 220 mínus vlastní věk, a zajistíme, abychom se pohybem dostali na cca 50-60% této maximálky. Nechceme-li počítat, existuje velmi jednoduchý ukazatel – pokud jsme při takovém pohybu schopni mluvit, je to důkaz, že se nacházíme v aerobním režimu, tedy přesně tam, kde potřebujeme.

Čeho tím vším dosáhneme?

Ať už zvolíme jogging nebo svižnější chůzi, při kterých se dostaneme na požadované hodnoty tepové frekvence, naladíme tím organismus do několikaminutového stavu, kdy se začnou dít doslova zázraky:

  1. Začnou se přednostně využívat jako zdroje energie tukové zásoby. Výsledkem je nastartování procesu redukce tuku!
  2. V daném režimu dochází k optimalizaci funkce srdečně cévního systému. Výsledkem (sice dlouhodobým, ale to by měl být náš skutečný cíl) je prevence před nejčastěji vznikajícími srdečními i cévními chorobami. Tady je zajímavé, že jsme všichni velmi dobře obeznámeni s tím, co je to infarkt nebo mozková mrtvice, také víme, že jsou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě, ale opět (nešťastné?) statistiky uvádí, že strach z nich nemáme nikterak velký.
  3. Tělo začne produkovat endorfiny, které podporují dobrou náladu (když po takové aktivitě dáme typické JEDNO české pivo, proces dobré nálady násobíme – konec provokativní poznámky…)
  4. Zvýšíme fyzickou kondici (to je např. stav, kdy se chůzí do schodů nezadýcháme už v prvním patře)
  5. Chůzí posilujeme kosti, čímž v dlouhodobé perspektivě zabráníme rozvoji osteoporozy. Problematice neznalým připomeneme, že tímto problémem trpí polovina žen po menopauze, u mužů po 60. roku života je procento zhruba poloviční.
  6. Svižnější chůze ve srovnání s divočejšími aktivitami, jako jsou běh nebo jízda na kole, nám dá prostor kochat se v klidu okolní krajinou (za předpokladu, že je na co koukat).
  7. A na závěr výčtu výhod nezapomínejme, že chůze je nejpřirozenější formou pohybu, šetří tedy mj. i naše klouby. Toho mohou využít všichni, kterým vlastní váha nebo zdravotní stav neumožňují provádět jiné formy aktivit.

V dnešní době se jako lavina rozšířila tzv. severská chůze (nordic walking). Vznikla koncem minulého století ve Skandinávii a nejedná se o nic jiného než běžnou chůzi s holemi. Vzdáleně se podobá běžeckému lyžování a je mnohem komplexnější formou aktivity než „obyčejná“ chůze – zapojuje do hry mnohem více svalových skupin a šetří kloubní aparát dolních končetin, čehož mohou využít nejen jedinci s nadváhou, kterým obyčejná chůze činí potíže.

Chůze nám skutečně nabízí spoustu výhod, a to nemusí být zákonitě spojována se slovem sport, které tolik lidí nemá (z praktické stránky) v oblibě. Už starořecký lékař Hippokrates pokládal chůzi za „nejlepší lék“ pro člověka,
tak proč se (v jakémkoli věku) nezačít zajímat o to nejdůležitější a současně základní, co nám naše tělo nabízí?

Jediné, co nás to bude stát, je trocha času (= vždy výhodná investice), stejnou dávku energie a vhodnou obuv…

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články