Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Chyby při cvičení

Ať už soutěžíme v programu Buďme fit nebo cvičíme pouze pro radost, bezpochyby se nechceme dopouštět chyb, které nám mohou kazit radost z celého snažení, v některých případech dokonce i zhoršit konečný výsledek naší aktivity. Existuje několik zásadních prohřešků, kterých se – kupodivu – dopouští převážná většina nejen začátečníků, ale i středně pokročilých v oblasti rekreační pohybové činnosti, následně i stravování samotném.
Podívejme se společně na ty nejdůležitější, jejichž odstranění nám pomůže mít mnohem větší radost z investované snahy.

Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při cvičení:

  1. Nedostatečně se rozcvičujeme a protahujeme – prostě jsme líní provádět tzv. strečink, který by měl tvořit nedílnou součást každého treninku. Postačí několik málo minut, i tyto ale lépe přizpůsobí naše svaly na připravovanou zátěž (a vůbec nezáleží na formě nebo intenzitě zátěže, rozcvičovat bychom se měli vždy).
  2. Cviky provádíme technicky špatně – zkusme si někdy na jakémkoli sportovišti všimnout svých „spolubojovníků“, jak jednotlivé cviky provádí (není důležité, zda cvičíme ve fitcentru nebo jsme se rozhodli např. pro jógu nebo kalanetiku) – pravdou je, že všichni musíme projít vývojem procesu učení se. Problém spočívá v tom, že většinou usneme ve vlastní zóně komfortu, kterou si v průběhu života vytváříme, a nechce se nám „dotáhnout“ věci do finální podoby. Stejné je to i se cvičením – naučíme se (nebo si pouze necháme vysvětlit) pár základních pouček a dál svoje možnosti nerozvíjíme.
  3. Nehledáme možnosti, jak cvičení zefektivnit – většinou dochází k situacím, kdy si necháme sestavit cvičební plán, který dodržujeme, bohužel si neuvědomíme, že naše tělo má velmi zajímavou schopnost adaptace na fyzickou i mentální zátěž – i přesto, že budeme pravidelně investovat energii do pohybu, po určité době se taková činnost stává stále méně a méně efektivní. Vyplatí se proto v určitých časových intervalech zátěž obměňovat.

Příště pár tipů ke stravování…

Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články