Průvodce wellness

Novinky ze světa zdraví od Mgr. Martina Jelínka

Voda

Voda je základem života. Bez jídla vydržíme 30 dní, bez vody pouze 3. Pijeme opravdu kvalitní a nezávadnou vodu?

Na kvalitu a komerční distribuci vody se váže spousta legislativních nařízení, zákazů, příkazů, omezení, doporučení… jedním z nich je např. povinnost ošetřovat vodu ve veřejné vodovodní síti dezinfekčními látkami. Jiná pak výrobcům balených vod přikazuje ošetřovat výrobky UV zářením, které likviduje potenciální mikroorganismy.

Dalším pak např. nevystavovat tyto láhve při skladování či transportu slunečnímu záření, protože se v nich voda může kazit. To, co běžně pijeme, je z legislativního hlediska považováno za kvalitní a pouze hrstka lidí není  ochotna se smířit s pravidelnou konzumací chloru a jemu podobných dezinfekčních látek.  V běžných podmínkách existuje několik možností, jak vodu dezinfikovat. Jednak je to chlorování, to ale vyžaduje peníze, za které je nutné koupit chlorové tablety.

Pak máme filtraci, tady ale zase potřebujete peníze na nákup filtrů. Můžeme také vodu převařit, ale to je v mnoha případech namáhavé. V Africe, kde řeší problém kvality pitné vody na poněkud jiných úrovních, přišli chytré hlavy na zajímavou myšlenku – do PET láhví stáčejí lidé ve vesnicích vodu a vystavují ji intenzívnímu slunečnímu záření, které umí zničit nebezpečné bakterie. Při této solární desinfekci je potřeba jen láhev z plastu – a za nulovou cenu se používá slunce jako obnovitelný zdroj. Zajímavá, levná, zdravotně nezávadná možnost….v Evropě už se začínají provádět výzkumy o možnostech využití této solární dezinfekce pro masové použití, otázkou ale je, zda tato varianta bude v budoucnu „legislativně“ schůdná. Jak dlouho si ještě budeme ničit naše zdraví konzumací chloru?

Pro informacechtivé – přečtěte si knihu „Srdeční choroby, cholesterol, chlór“ od autora Joseph M. Price, M.D.

Přeji pohodový den,
Mgr. Martin Jelínek

Průvodce wellness, Další články